Novinky v Office 365 pro školy - podzim 2020

Připravili jsme pro Vás přehled novinek ve službách Office 365 pro školy. Některé jsou již aktivní, jiné budou k dispozici do konce tohoto roku.

Nastavení tvůrce schůzky jako jediného prezentujícího

V možnostech schůzky je možné aktivovat funkci, kdy je tvůrce schůzky jediným prezentujícím. Ostatní připojení uživatelé jsou jen účastníky schůzky. Vy jako prezentující, pak máte jediní možnost ovládat schůzku, ztlumitt uživatele, odstranit je ze schůzky atp. Nastavení této funkce jsme provedli centrálně v nastavení služeb Office 365 a každá nová schůzka by tak měla být připravená.

Nové prostředí schůzek

Pro využití nových vlastností schůzek, je potřeba tyto povolit v aplikaci Microsoft Teams. Do nastavení se dostanete v aplikaci po kliknutí na na svůj profil (v pravém horním rohu) a poté na položku Nastavení. Na kartě Obecné je možnost Zapnout nové prostředí schůzek. Po tomto výběru je nutné aplikaci Microsoft Teams vypnout a zapnout.

Velká galerie a režim společně

Po aktivaci nových funkcí výše, můžete při schůzce využít zobrazení až 49  náhledů na video účastníků, nebo speciální společný režim, který se hodí právě pro zobrazení celé třídy. Tato zobrazení si aktivujete při běžící schůzce po kliknutí na ikonku dalších možností (…).

Zvýraznění videa prezentujícího nebo účastníka ostatním uživatelům na schůzce

Další zajímavou funkcí je vzdálené zvýraznění videa svého nebo jiného účastníka na displejích všech na schůzce. Tuto funkci můžete využít, pokud chcete zajistit pozornost konkrétnímu uživateli nebo sobě jako prezentujícímu. Funkci aktivujete kliknutím pravým tlačítkem na člena schůzky v seznamu účastníků, nebo kliknutím na další možnosti (…) přímo v oknu s videem, daného uživatele.

Zakázání účastníkům schůzky si zapnout mikrofon.

Velmi zajímavá novinka je možnost zakázat účastníkům schůzek si zapnout mikrofon. Dříve měl prezentující možnost hromadně vypnout mikrofon s tím, že si jej účastníci mohli zase zapnout, nyní je možné jim v tomto zabránit a řídit tak, kdo může při schůzce mluvit. Aktivaci funkce naleznete během schůzky v seznamu účastníků, po kliknutí na další možnosti (…) a výběru Nepovolit účastníkům zrušení ztlumení. Ve stejném menu najdete i možnost stáhnout aktuální přehled o přihlášených uživatelích. Konečný přehled je k dispozici po ukončení schůzky v jejím chatu.

Breakout rooms

Tato velmi poptávaná novinka Vám umožní rozdělit účastníky online schůzky na skupiny a nechat je tak pracovat v menším počtu účastníků. Vy jako prezentující pak můžete přecházet mezi jednotlivými místnostmi, nebo uživatele spojit zpět do jedné velké schůzky. Během schůzky bude k dispozici tlačítko pro aktivaci této funkce.

Kvízy v Microsoft Forms

V aplikaci Microsoft Forms přibyly také nové funkce. Velmi poptávaným požadavkem byla možnost vytisknout prázdný kvíz pro využití v běžné hodině. Tato možnost byla nyní přidána a najdete ji pod dalšími možnostmi (…). Další vylepšení je u stahovaného souboru v Excelu, tento soubor je nyní synchronizovaný, tzn. že se v něm ukazují vyplněné hodnoty i když jej máte otevřený. Nemusíte tedy výsledky stahovat až po vyplnění všemi uživateli.